کسب مقام سوم تیم رباتیک واحد علوم و تحقیقات در مسابقات بین‌المللی فیراکاپ

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، دهمین دوره از مسابقات بین‌المللی رباتیک و هوش مصنوعی فیراکاپ آزاد ایران، آذرماه ۱۴۰۲ در محل نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب تهران با حضور ۱۵۲ تیم برگزار شد. تیم رباتیک واحد علوم و تحقیقات با نام SRBIAU به سرپرستی دانشجویان سید مجید رضائی و علی شادانپور با حمایت معاونت پژوهشی و باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان، موفق به کسب رتبه سوم در لیگ شبیه سازی خودرو خودران شهری در این دوره از مسابقات شد.
براساس این گزارش، این تیم دانشجویی ضمن کسب مقام سوم در لیگ “شبیه سازی خودروی خودران شهری”، موفق به کسب مقام A توسط انجمن بین المللی پژوهشگران اویس(AVIS) شد. همچنین مقرر شده که این تیم در مجله “بهترین های دنیای مهندسی” معرفی شود. این مجله تا کنون مورد حمایت بسیاری از دانشگاه‌های برتر داخلی و خارجی مانند دانشگاه UCLA، مودنا ایتالیا و… قرار گرفته است.
تیم رباتیک واحد علوم و تحقیقات متشکل از دانشجویان دوره کارشناسی مهندسی برق و کامپیوتر است و هریک دارای افتخاراتی همچون کسب مقام‌های جهانی، آسیایی و اقیانوسیه و کشوری در مسابقات روبوکاپ و فیراکاپ بوده‌اند.
اعضای این تیم با استفاده از مهارت برنامه نویسی و به کارگیری مدل‌های هوش مصنوعی و شبکه‌های عصبی عمیق، ترکیب آن‌ها با بینایی ماشین و معادلات ریاضی موفق به طراحی رباتی هوشمند شدند که در محیط شبیه سازی قادر به رانندگی به صورت کاملا خودران است.
کمیته ملی رباتیک جمهوری اسلامی ایران (فیرا) و انجمن رباتیک ایران وابسته به وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، با هدف تثبیت جایگاه جمهوری اسلامی ایران به عنوان قطب علوم رباتیک و هوش مصنوعی و حرکت به سمت قطب منطقه‌ای صنعت رباتیک، مکاترونیک و هوش مصنوعی، سالیانه مسابقات بین المللی رباتیک و هوش مصنوعی (فیرا کاپ آزاد ایران) را در لیگ‌های مختلف و در رده‌های دانش‌آموزی و آزاد، برگزار می‌کنند که جزء برترین و معتبرترین مسابقات کشوری، منطقه‌ای و بین المللی در حوزه رباتیک و هوش مصنوعی است.

پیمایش به بالا